środa, 11 lipca 2012

Partycja SWAP


Jako że wiele osób ma problemy z utworzeniem partycji SWAP, tworzę ten tutorial by pomóc.

Co to jest SWAP?
Partycja SWAP to partycja na karcie SD pełniąca funkcję RAMu. Jako że X8 ma go bardzo niewiele (zaledwie 175 MB) nie da się uruchomić wielu pamięciożernych programów i gier. SWAP pomaga temu zaradzić. Nie jest to również partycja podobna do tych znanych z Windows - jest to po prostu plik na karcie, wykorzystywany przez kernel do gromadzenia danych.
Mamy dwie metody utworzenia partycji SWAP.



Czego potrzebujemy?
W przypadku obydwu metod, do utworzenia partycji SWAP potrzebne będą:

  • ROOT
  • Odblokowany Bootloader
  • Kernel z obsługą SWAPu (a więc także odpowiedni rom)
  • Aplikacja Terminal Emulator (dostępna w markecie)

Jeżeli nie spełniasz któregoś z powyższych warunków, lub nie wiesz o czym mowa - nawet się do tego nie zabieraj, nie zadziała. Jeśli chcesz się dowiedzieć - przeszukaj forum, jest wiele różnych tematów odnośnie każdej z tych rzeczy.

Sposób pierwszy - automatyczny
Pobieramy z Marketu aplikację o nazwie Swapper for Root: link
Ustalamy w nim ile pamięci na karcie SD ma zajmować partycja zaznaczamy opcję Acitive SWAP on Boot. Możliwe że niezbędne będzie kilkukrotny reset telefonu. Wpisujemy w Terminal Emulator komendę "free" - jeśli w linijce SWAP są wartości różne od zera to mamy aktywny SWAP.

Minusy tej metody są takie, że nie kontrolujemy SWAPu sami, tylko zlecamy to aplikacji. Może również lekko zmulać telefon przy starcie i wywalać komunikaty o dostępie do Superuser. Mogą również wystąpić komplikacje przy podłączaniu telefonu do kompa. Ogólnie rzecz biorąc - nie polecam

Sposób drugi - ręczny
Metoda ta polega na wpisywaniu odpowiednich komend do Terminal Emulatora. Komendy zatwierdzamy enterem.
  1. su
    Wyjaśnienie: nadajemy "prawa administratora".
  2. dd if=/dev/zero of=/sdcard/swap.swp bs=1M count=128
    Wyjaśnienie: tworzymy partycję na karcie pamięci. WAŻNE: czytamy to, co pojawiło się po wpisaniu komendy. Jeżeli utworzony został plik mający 128 bajtów, usuwamy go, powtarzamy poprzednie czynności i zamiast pisać bs=1M, wpisujemy bs = 1048576. Jeśli chcemy by SWAP miał na przykład 200 MB zamiast 128, wpisujemy count=200. Wartość zależy wyłącznie od nas.
  3. echo 50 > /proc/sys/vm/swappiness
    Wyjaśnienie: zmiana parametru odpowiadającego za priorytet korzystania systemu ze SWAPu. U autora oryginalnego artykułu, 50 daje najlepsze rezultaty.
  4. sysctl vm.swappiness
    Wyjaśnienie: sprawdzamy czy poprzednia komenda dobrze zadziałała. Powinno się wyświetlić vm.swappiness = 50
  5. 5) mkswap /sdcard/swap.swp
    Wyjaśnienie: tworzymy SWAP
  6. swapon /sdcard/swap.swp
    Wyjaśnienie: uruchamiamy SWAP.

Teraz możemy wpisać komendę free - tak samo jak w poprzednim przypadku, wartości w linijce SWAP (środkowa nie koniecznie) powinny być różne od zera.

Wady? Otóż przy każdym ponownym uruchomieniu telefonu musimy wklepywać do Terminala swapon /sdcard/swap.swp. Jeśli zaś chcemy podłączyć telefon do komputera, bądź wyłączyć SWAP, musimy wpisać swapoff /sdcard/swap.swp, lub resetować telefon.

Można również utworzyć partycję SWAP za pomocą Swapper for Root, usunąć aplikację i pominąć punkt 2.

Dlaczego bs = 1048576? Otóż telefon jest w pewnym sensie komputerem, a korzysta on z systemu binarnego. W "ludzkim języku" kilo to tysiąc. W języku maszyn - 1024. Jeśli wpiszemy bs = 1024, będzie tworzył partycję w kilobajtach. Mega, czyli milion to u ludzi tysiąc tysięcy. U maszyn - 1024 * 1024, co daje nam 1048576.
Skąd te kosmiczne komendy, typu dd? Android jest systemem w pewnym sensie opartym na linuxie. Przy odpowiednim kernelu, będzie się zachowywał jak linux - innymi słowy komendy z linuxa działają w Terminal Emulatorze na Androidzie. Partycja SWAP to również wynalazek rodem z linuxa.

BARDZO WAŻNE: JEŚLI ZROBISZ COŚ NIEWŁAŚCIWIE I UCEGLISZ TELEFON BĄDŹ KARTĘ SD JA ZA TO NIE ODPOWIADAM!!!

Poradnik nie mojego autorstwa pochodzi ze strony forum.android.com.pl
Kopiowany bez zgody autora gdyż takowy się nie znalazł . ;) 

0 komentarze :

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.