środa, 27 stycznia 2016

Zarządcy GPU #Poradnik

Dziś procesor graficzny ale że nie ma opcji wymiany grafiki w naszych urządzeniach no to napiszemy tylko o zarządcach GPU (Graphics Processing Unit) Czyli o głównym procesorze graficznym .



Może zacznijmy od tego że płynność działania systemu zależy głownie od procesora i jego zarządcy następnie od ilości dostępnej pamięci ram a później od układu graficznego układ graficzny nie jest aż tak ważny dla systemu jednak bardzo wspiera procesor i odciąża jego prace co dobrze wpływa na żywotność baterii .
Zarządca ma za zadanie tak samo jak w przypadku zarządcy CPU (procesora) dobrze zarządzać układem by układ się nie przegrzewał i nie było tak zwanych lagów . Proszę nawet nie myśleć o porównywaniu układu graficznego w urządzeniu mobilnym z tym w waszych PC to wiadoma rzecz że nawet laptopy mają problem z dorównaniem im mocą obliczeniową i innymi specyfikacjami . Powracając do tematu wybierając zarządce trzeba pomyśleć do czego najczęściej służy nam urządzenie na którym chcemy go zmienić np na tablecie do grania możemy wykorzystać wydajnego zarządce gdyż nie zależy nam na żywotności baterii a na smartfonie warto pomyśleć o tym i ustawić bardziej energooszczędnego .
Zmiana zarządcy .

Oczywiście ze zmiana zarządcy tyczy się praktycznie identycznych praw co zmiana zarządcy CPU (Procesora) czyli po pierwsze Root bez tego nic nie zmienimy gdyż system nam na to nie pozwoli .
Po drugie to ROM po wykonaniu odblokowania dostępu do root jeśli mamy brandowy (oryginalny system producenta) będzie trzeba użyć aplikacji np Kernel Adiutor , Trickster Mod app  w tych aplikacji zrobimy to za darmo . Natomiast jeśli mamy jakiś inny ROM typu CM czy Omni ROM możemy wejść w Ustawienia > Wydajność > GPU.... jednak jeśli tego nie ma proszę skorzystać z aplikacji to nic że tego nie ma bo być nie musi .

i ostatnia kwestia czyli identycznie jak w przypadku zmiany zarządcy procesora to ilu zarządców będziemy mieli do wyboru zależy od naszego kernela ale i od tego jaki mamy układ graficzny .

Prezesi GPU

  1. Simple: To nowy zarządca do skalowania częstotliwości GPU. Pozwoli to na bardziej łatwą kontrolę nad jak skaluje GPU w górę iw dół, a następnie poprzednich. W zależności, jak dostroić go, to może być lepiej dla żywotności baterii i wydajności.
  2. OnDemand: Podobnie jak zarządca procesora, OnDemand rozpędzi się częstotliwości po wykryciu obciążenia. Dobrym równowagę między wydajnością i energooszczędnością. Jest to powszechnie stosowane w urządzeniach z układem Qualcomm.
  3. MSM-Adreno: Zarządca domyślne GPU wykorzystywane przez Qualcomm Adreno GPUs. To jest bardziej zorientowany na wydajność niż OnDemand dlatego daje lepszą wydajność w grach, ale oczywiście odbija sie to na baterii. Jednak nadal jest on stosowany do codziennego urzytku .
  4. Performance: Jak sama nazwa wskazuje, to utrzymuje GPU pracuje z max częstotliwością. To jest zarządca, jeśli chcesz jak najlepsze wrażenia w grach, ale nie dbają o swoje życie baterii.
  5. Powersave: Jak zarządca procesora, to utrzymuje GPU pracuje przy możliwie najniższych częstotliwości. Najlepszy czas pracy baterii, skrajne opóźnienia w grach.
  6. Adreno Idler: To jest na biegu jałowym algorytm, efektywne obejście ogólnych MSM-Adreno-tz w. Głównym celem jest obniżenie zużycia energii przy zachowaniu wysokiej wydajności. Od msm-Adreno-tz zwykle * nie * używać najniższej częstotliwości nawet na biegu jałowym, Adreno napinające zastępuje algorytm MSM-Adreno-TZ, gdy chodzi o obliczenia bezczynności częstotliwości (głównie metody OnDemand jest). Wyższe częstotliwości nie dotknął tego algorytmu, więc wysokie wymagających gier będzie (najprawdopodobniej) nie cierpi z powodu pogorszenia wyników.
  7. Userspace: Ten zarządca w zasadzie pozwala użytkownik może ustawić żądaną częstotliwość GPU do uruchomienia .
  8. CPUBW_hwmon: A sprzęt (HW) Monitor zarządca na podstawie, że próbuje określić szerokość pasma potrzebnego procesora i innego sprzętu. Jest to unikalny zarządca GPU który jest wysoce konfigurowalny, to jednak wiadomo, że są nietrwałe w niektórych urządzeniach.
  9. MSM CPUFreq: MSM CPUfreq starosta określa przepustowość procesora do głosowania DDR na podstawie bieżącej częstotliwości procesora wszystkich aktywnych procesorów. Innymi słowy, to w oparciu o skale zarządca wykorzystania procesora, który może oznaczać większą wydajność.

Chodź możecie być zdziwieni ilością tych zarządców to taka jest niby prawda jest ich ok 20 ale reszty nie znam i są raczej nie oficjalni .
Możecie je spotkać ale ja bym raczej ich nie ustawiał . Gdyż są to sterowniki jeśli są błędne może dojść np do przegrzania układu wole korzystać z pewnych sterowników .

Moje doświadczenia mówią jedno że jeśli ustawię Procesor na Performance i tak samo ustawie zarządce grafiki płynność działania gry np NFS MW czy real racing 3 widać zmiany . Cienie i jakość wyświetlanego obrazu jest lepsza jednak gra mi się nigdy nie zacinała wiec nie mogę tego porównać . Nie mogę też wygenerować ile klatek na s jest na danym zarządcy a szkoda bo to mógłby być naprawdę fajny test dla wszystkich mobilnych graczy .
Czy w przyszłości będzie więcej zarządców GPU ?

Myślę że tak , 2 lata temu było ich raptem 3 dziś mamy 9 . Trzeba wziąć  też pod uwagę że standardy też się zmieniają dziś mamy 4 gb w flagowych modelach a w chinach mają 8 gb tej pamięci jestem pewien że 32gb ram w telefonie to jest tylko kwesta czasu gdyż już kilka firm pracuje nad komputerem kwantowym . .

Co jeśli po zmianie zarządcy urządzenie przestanie pracować .?

Oczywiście ja za poniesione szkody nie odpowiadam . Jednak myślę że szanse są marne na takie skutki gdyż najczęściej developerzy liczą na sukces a takie działanie musiało by mieć wymierzony zamiar .By zawsze mieć więcej pewności że wszystko będzie w porządku korzystajmy z materiałów z XDA tam są najlepsi developerzy na świecie .

Czy można zmieniać zarządców gdy zachodzi taka potrzeba ?

Myślę że tak możemy sobie ustawić Performance gdy np gramy w gry ale gdy korzystamy z telefonu na co dzień możemy sobie ustawić Powersave żeby ta bateria i jej ogniwa odpoczęły.

0 komentarze :

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.